BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Share on email
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi, çalışan ya da çalışmayan 18 yaş üzeri herkesin sahip olabileceği, gönüllülük esasına dayalı bir sistemdir. Bu sistem SSK, Bağkur veya Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik sistemlerinin yerini alan değil tamamlayan niteliktedir. 

Bireysel Emeklilik poliçeleri “uzun vadeli” en güvenli yatırım çeşitlerinden biridir. Sistem yasayla düzenlenmiş, Hazine Müsteşarlığı ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından denetlenmektedir. Sisteme üye olunduğunda yatırım yaptığınız fonlar Takas Bank güvencesinde saklanmaktadır.

BES Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sisteminin baş harflerinden oluşan kısaltılmış adıdır. 

BES ile yatırım fonlarını değerlendirmenin bazı esasları vardır.

Size yapılan bir yatırım profili analizi ile, sahip olduğunuz yatırım tipolojisi belirlenir. Böylece kendi yatırım anlayışınıza en uygun fonları seçme imkanınız olur. Eğer bu konu ilgi ve bilgi alanınızın dışındaysa yine analiz yardımıyla finansal danışmanınız tarafından önerilecek fonları seçebilirsiniz. Bireysel emeklilik sisteminde seçtiğiniz fonları, ekonominin gidişatına göre siz ya da sizin adınıza finansal danışmanınız yılda en fazla 6 kere olmak üzere değiştirebilir. Bu yönüyle de ülkemizde sıkça örneklerini yaşadığımız ekonomik dalgalanmalardan ve yaratabileceği olumsuzluklara karşı önemli bir avantaj edinmiş olursunuz. 

Bireysel Emeklilik Hakkı Nasıl Kazanılır?

Sistemde bireysel emeklilik sözleşmesi imzalandıktan ve ilk ödemenizi yaptıktan sonra en az 10 yıl prim ödemiş olmak kaydı ile 56 yaşınızı doldurduğunuzda bireysel emeklilik hakkını da kazanmış olursunuz. Böylece çalıştığınız dönemde elde ettiğiniz hayat standartlarını devam ettirmeniz mümkün olabilir.

Bireylerin aktif çalışma süreçlerinde elde ettikleri yaşam standartının emekli olduklarında düşüş gösterdiği ülkemizin gerçeklerinden biridir. İlerleyen yaşlara beraber artan masraflar da eklendiğinde tek bir emekli maaşı ile önceden alışılmış olan yaşam standartlarının sürdürülmesi oldukça zorlaşmaktadır. Bireysel emeklilik bu noktada devreye girmekte olup, profesyonel fon yöneticileri tarafından sizin için işletilen bir tasarruf planıdır.

Sigortalarımız ve Hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz...​